loading

Sağlıkta Yanlış Tedavi Sonucunda ne Yapabiliriz.

03-05-2018 00:10    423

SAĞLIKTA YANLIŞ TEDAVİ

Doktorun  tedavi sırasında mevcut olan tedaviyi yapmaması, beceri eksikliği veya hastaya tedavi vermemesi ile oluşan tıbbı müdahale

Doktor hatası olarak bilinen hekim sorumluluğu olarak bilinen yanlış tedavi kavramı, belirli tıbbi hatalarda tedavi gören hastaya dava açma hakkı tanıyan bir kavramdır.

 

Tıbbi uygulama hataları, komplikasyon sonucu gerçekleşebileceği gibi tıbbi uygulama hatası sonucu da görülebilir. Oluşan zararın komplikasyon sonucu olup olmadığının tespiti tıbbi bilirkişilerce değerlendirilir.

 

Hasta tedavi esnasında oluşan komplikasyon, tıbbi standarda uygun bir müdahale yapılmasına rağmen, ortaya çıkabileceği tıp çevreleri tarafından kabul edilen ve her türlü tedbir alınmasına rağmen kaçınılmaz olarak meydana gelen zararlardır.

 

Hekim, hastasını tedavi ederken hastasını bilgilendirmek ve uygulayacağı tedavi konusunda hastanın onayını almak zorundadır. Hekim uygulanacak tedavi ve oluşabilecek komplikasyonlar konusunda hastasını eksiksiz bir şekilde bilgi vermiş ve uygulayacağı tedavi için rızasını almış olmalıdır.

 

Doktor, hastasının zarar görmemesi için mesleki tüm şartları yerine getirmek, hastanın durumunu tıbbi açıdan zamanında saptayıp, somut durumun gerektirdiği önlemleri eksiksiz biçimde almak ve uygun tedavi yöntemlerini uygulamak zorundadır. Hekimin buna aykırı davranışı yanlış tedavi olarak değerlendirilir.

 

Daha ayrıntılı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. As Hasar Yönetimi ve Danışmanlık Hizmetleri  Limited Şirketi.


Etiketler: