loading

TREN KAZALARI

TREN KAZALARI

TREN KAZALARI

  TREN KAZALARINDA TAZMİNAT HAKLARI

 

Ulaşım da en güvenli ulaşım araçlarından biri olarak kabul edilen tren taşımacılığı her ne kadar kaza yapma riski az olsa bilene  kaza yapabiliyor.  Demiryolu kazaları sonucunda ölen ya da yaralanan kişiler zorunlu trafik sigortasının gözetiminde olmadığı için haklarını tam olarak bilemeyebilir. TCDD tren kazalarında tazminat hakkı için bir sigorta şirketiyle çalışmak yerine kendi bünyesinde bulunan Dahili Sigorta Fonundan yararlanır. Bu fon, tren kazası sonucunda yaralanan ya da vefat eden kişilerin tedavi masrafları ile birlikte tazminat haklarını da ödemek ile hükümlüdür. Bütün kazalarda olduğu gibi  tren kazaları  sonucunda ölüm gerçekleşirse  vefat eden kişinin yakınları tazminattan yararlanabilir.

 

Bu kapsamda tazminat hakkına sahip olacak kişi  vefat eden kişinin yaşı ve medeni durumu gibi etkenler göz önünde bulundurularak eşi, çocukları, annesi, babası, kardeşleri ve bakmaktan sorumlu olduğu kişiler bu haktan yararlanabilir.  Kaza sonucunda  manevi tazminat davası açılabilir. Manevi tazminat davası,  tren kazası sonucunda yaralanan veya vefat eden kişinin yakınları tarafından açılır. Bu davanın amacı yaralanma veya vefat durumundan kaynaklanan üzüntü ve matemin en küçük boyuta indirilmesini sağlamaktır.

 

Hemzemin geçit demiryolu  ile karayolunun kesiştiği noktaya hemzemin geçit denir. Yargıtay’ın kararına göre hemzemin geçitler  demiryollarının sorumluluğu altında değildir.       Tren ve aracın çarpıştığı hemzemin geçitlerde, sorumluluk 2918 sayılı Trafik Kanununa göre karayolları üzerindedir. Burada gerçekleşen kazada tren de bir motorlu araç olarak kabul edilir. Bu noktada makinistin tepkisinin dışında karayolları üzerindeki güvenlik önlemleri de araştırılır. Eğer suç araç sürücüsünde değil ise devlet demiryolları suçlu kabul edilir.

 

             Daha ayrıntılı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz…!