loading

Sık Sorulan Sorular

Bir sorum var ?

Sık Sorulan Sorular

1. Kaza yaptığımda karşı tarafa verdiğim zararın tamamını kasko poliçem karşılar mı?

Karşı tarafa verdiğiniz zararlarda hasar bedeli trafik poliçenizin limitlerini aşar ise öncelikle trafik poliçenizden ödeme yapılması şartıyla kasko poliçenizdeki İhtiyari Mali Mesuliyet ek teminatı varsa bu teminatın limitleri ile sınırlı olmak üzere ödenir.

2. Muafiyet indirimi nedir? Hangi sebeple uygulanır?

Poliçede yazılı olan ve hasar anında ödenecek tazminat miktarından yapılacak kesintiyi gösteren sigortalının katılım payına ” muafiyet ” denir. Poliçede muafiyet uygulanarak primi düşürmek, meydana gelen zararlara sigortalının da katılımını sağlamak suretiyle dikkat ve özenin arttırılması amaçlanmıştır.

3. Kiralık araç teminatını hangi şartlarda kullanabilirim?

Bu teminat, sigorta şirketlerine göre farklılık gösterir ve değişen şekillerde uygulanır. Sigortalı aracın trafikte seyredemeyecek şekilde kısmi olarak hasarlanması veya arızalanması sonucunda poliçe ve eklerinde belirtilen şartlarda kiralık araç temin edilmesini sağlar. Kiralık araç teminatı bazı sigorta şirketleri tarafından asistan hizmeti olarak, bazı sigorta şirketleri tarafından poliçe ek teminatı olarak verilir.

4. Sigorta yaptırırken saptanan bina bedeli piyasa değerinden daha düşük gösterilmesinin sebebi nedir?

Sigorta yapılırken “bina bedeline arsa bedeli dahil edilmemesi” sebebiyle bina sigorta bedeliniz piyasa bedelinizden daha düşük çıkar.

 

5. Aracımdaki ek aksesuarları poliçeme ekletebilir miyim?

Aracınızın üzerinde fabrika çıkışında var olan orijinal aksesuarlar teminata dahildir. Poliçe düzenlenmeden bu durumu sigorta şirketine bildirmeniz gerekmektedir. Orijinal olmayan aksesuarları ise marka, tip, seri numarası ve bedel olarak beyan ederek poliçe teminatlarınıza dahil ettirebilirsiniz

6. Hasar almış olmama rağmen kasko poliçemdeki hasarsızlık indirimi hakları mı nasıl koruyabilirim?

Sigorta süresi içerisinde, hasarsızlık indiriminizi etkileyen hasarlarda hasarsızlık indirimi kaybolur. Fakat, bazı sigorta şirketleri poliçenin tekrar kendilerinden yenilenmesi koşuluyla ek teminat olarak hasarsızlık koruma teminatı alınması halinde poliçelerinde yazan koşullar ve limitlerle hasarsızlık indirimini devam ettirebilir.

7. Eski aracımı satıp yeni araç aldığımda kasko poliçemdeki hasarsızlık indirimi devam eder mi?

Sattığınız araç yerine aynı kullanım tarzı olmak şartıyla yeni araç aldığınız takdirde hasarsızlık indiriminiz yeni aracınızda da devam eder. İndirimden yararlanabilmek için poliçenin gününde yani kesintisiz devam ettirilmesi gerekir. Eğer aracınız sattıktan sonra yeni aracınızı hemen almayacaksanız, poliçede kazanılmış haklarınızı primlerinizi ödemeye devam etmeniz şartıyla poliçe vadesi sonuna kadar dondurabilir, yeni araç aldığınızda haklarınızı kaldığı yerden devam ettirebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorularımızda sorduğunuz soruların cevabını bulamazsanız, her zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz. info@ashasardanismanlik.com.tr